location ul. Szyszkowa 35/37, 02-285 Warszawa
Przesyłki krytyczne – czym są? Jak wygląda procedura ich wysłania?

Przesyłki krytyczne – czym są? Jak wygląda procedura ich wysłania?

Czas dostawy w procesach logistycznych ma kluczowe znaczenie. A co zrobić, gdy klient chce, aby towar dotarł w wyznaczone miejsce jeszcze tego samego dnia? I to najlepiej w ciągu paru godzin? Odpowiedzią na takie potrzeby rynku jest usługa ekspresowych przesyłek krytycznych.

Co kryje się pod pojęciem przesyłek krytycznych?

Firmy nieustannie się rozwijają i konkurują między sobą. Ta rywalizacja doprowadziła do tego, że przedsiębiorstwa działające na rynku globalnym dosyć często oferują zbliżone jakościowo masowe produkty. Na podobnym poziomie jest również obsługa klienta. Czynnikami mogącymi w znacznym stopniu wyróżnić firmę na tle konkurencji są innowacyjność i logistyka.

Dziś tradycyjne systemy doręczenia towarów i materiałów są niewystarczające, ponieważ dosyć często zdarza się coś pilnego do wysłania. Wystarczy przecież, że zabraknie jednej części w magazynie i z tego powodu może stanąć cała linia produkcyjna. Taki nawet jednodniowy, przestój to duże straty finansowe i ryzyko utraty reputacji.

Odpowiedzią firm spedycyjnych i logistycznych na potrzebę ekspresowej dostawy są przesyłki krytyczne. Ich głównym wyróżnikiem jest bardzo krótki czas realizacji osiągany dzięki zastosowaniu indywidualnie dobranych rodzajów transportu i priorytetowej obsłudze celnej. Kurier przewozi paczkę z punktu A do punktu B samochodem, samolotem lub helikopterem – nawet tego samego dnia. Ponadto liczy się również punktualność, dlatego przesyłka dostarczana jest przeważnie o konkretnej godzinie.

W formie przesyłki krytycznej wysyłane są między innymi:

  • części samochodowe lub części maszyn,
  • leki i próbki medyczne,
  • dokumenty,
  • przedmioty o dużej wartości,
  • elektronika użytkowa.

O czym należy pamiętać przed wysłaniem przesyłki krytycznej?

Przed wysłaniem paczki należy dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania. Istotne jest między innymi to, jak bardzo zależy nam na czasie. Czasami nawet jedna godzina różnicy w czasie dostarczenia przesyłki może znacząco wpływać na koszt usługi.

Ważne jest również określenie ryzyka nieterminowego dostarczenia paczki. Przesyłki krytyczne najczęściej są doręczane o ściśle określonej godzinie. Nawet niewielkie opóźnienie może mieć poważne konsekwencje dla zleceniodawcy i wiązać się na przykład z zerwaniem kontraktu czy utratą zaufania.

Pamiętajmy również, aby właściwie zaadresować przesyłkę, podając pełne i poprawne dane kontaktowe odbiorcy. Złe dane mogą sprawić, że paczka nie zostanie dostarczona lub dotrze do odbiorcy z opóźnieniem. Zwróćmy uwagę, czy na dokumentach przewozowych znajdują się numery telefonu oraz inne ważne i aktualne informacje.

Wymiary oraz waga paczki podane spedytorowi powinny być zgodne ze stanem faktycznym. W innym przypadku przewoźnik może doliczyć dodatkowe opłaty lub przesyłka może w ogóle nie zostać przyjęta do przewozu. Jest to szczególnie istotne przy transporcie lotniczym, gdzie każdy dodatkowy kilogram i centymetr ma znaczenie.

Najlepiej, żeby przesyłka miała regularne kształty i nie posiadała wystających elementów. Towar powinien być solidnie zapakowany i odpowiednio zabezpieczony.

Procedura wysłania

Firmy spedycyjne powinny mieć opracowane specjalne procedury dostarczenia przesyłek krytycznych. Przeważnie zajmuje się nimi specjalny dział, który pracuje w trybie 24/7/365, a więc przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i przez cały rok. Dzięki temu krytyczna przesyłka kurierska może być dostarczona nawet w święta, w dzień lub w nocy.

W usługach krytycznych najważniejszy jest czas dostawy, a więc należy tak opracować procedury, aby znacznie zminimalizować ryzyko opóźnień. Służyć temu może współpraca z różnymi przewoźnikami oraz innymi kooperantami. Najlepiej mieć siatkę kontaktów w różnych krajach.

Warto również tworzyć alternatywne scenariusze. Spedytor nie ma wpływu na szybkość przeładunku w portach lotniczych, długość odprawy celnej czy zdarzenia losowe. Jednak pewne sytuacje może przewidzieć. Dlatego gdy zawiedzie plan A, powinien on natychmiast uruchomić wariant B, żeby przesyłka bez opóźnień dotarła na miejsce.

Tworząc procedury wysyłek, należy również uwzględnić rodzaj transportu. Paczki krytyczne wysyłane i dostarczane w obrębie tego samego kraju mogą być przewożone transportem samochodowym. W przypadku przesyłek międzynarodowych najlepiej skorzystać z frachtu i czarteru lotniczego lub kurierów na pokładzie samolotów przewożących przesyłki jako bagaż.

Komu można powierzyć wysyłanie przesyłek krytycznych?

Wysyłką przesyłek krytycznych zajmują się wyspecjalizowane działy firm logistycznych i spedycyjnych. Warto wybrać sprawdzonego partnera o międzynarodowym zasięgu działania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że paczka ekspresowa dotrze nawet w odległy zakątek świata.

RGW Express jest firmą spedycyjną, która od wielu już lat prowadzi działalność w obszarze transportu międzynarodowego. Posiadamy własną agencję celną oraz sieć sprawdzonych partnerów na całym świecie. Dlatego jesteśmy w stanie odebrać i dostarczyć przesyłkę ekspresową tego samego dnia.

Mamy już za sobą wiele dostaw zrealizowanych w błyskawicznym tempie, bo dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Zaplanujemy i zorganizujemy przesyłki krytyczne do Boliwii, Korei, Nepalu, a nawet do Jemenu. Dotrzemy praktycznie wszędzie tam, gdzie są lotniska, porty lub drogi. Za każdym razem możesz liczyć również na wsparcie naszej wykwalifikowanej załogi!

close