location ul. Szyszkowa 35/37, 02-285 Warszawa
Transport FTL i LTL – co to? Jakie są różnice?

Transport FTL i LTL – co to? Jakie są różnice?

Transport drogowy pełni kluczową rolę w realizacji zamówień i ich przewożeniu. Bez dobrze funkcjonującego transportu drogowego nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki. W zależności od indywidualnych potrzeb i gabarytu przewożonych ładunków wyróżniamy dwa rodzaje transportu – FTL i LTL. Czym się od siebie różnią?

Transport FTL – co to takiego?


Transport FTL, czyli „full truck load” to transport całopojazdowy. Dotyczy wielkogabarytowych ładunków, które zajmują całą powierzchnię ciężarówki lub naczepy i w związku z tym ich przewóz wymaga bardzo dokładnego zaplanowania. Celem jest załadowanie całej dostępnej powierzchni towarem oraz jego prawidłowe zabezpieczenie. Zleceniodawca ma do dyspozycji całą powierzchnię ciężarówki, dlatego to on ustala trasę przejazdu.

Co oznacza transport LTL?


Transport LTL, czyli „less truck load” oznacza, że przestrzeń dostępna w samochodzie ciężarowym czy naczepie jest podzielona między kilku zleceniodawców. Przeznaczony jest do przewozu tzw. drobnicy i mniejszych ładunków, które nie zapełnią całej dostępnej powierzchni. Spedytorzy dążą do tego, by zawsze wypełnić pojazd towarem do pełna, gdyż zwiększa to opłacalność usługi transportowej i pozwala zoptymalizować koszty transportu.

Nawet jeżeli niekiedy się to nie uda, klienci opłacają tylko tę część, którą wykorzystano do przewozu ich towaru. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają do przewiezienia nieduży gabarytowo towar, nie zależy im na jak najszybszym dostarczeniu go pod wskazany adres i nie chcą przepłacać za transport.

Różnice między transportem FTL, a transportem LTL?


W przypadku transportu LTL przewoźnik musi poświęcić czas, by na daje trasie skompletować taką ilość towaru, aby wypełnić przestrzeń załadunkową pojazdu. Problematyczne może być to, że towary odbiera się od różnych klientów, a niekiedy towar od jednego zleceniodawcy może znajdować się w różnych miejscach. Czasami też zachodzi potrzeba dokonania przeładunku, co wpływa na czas realizacji zamówienia.

Ale niewątpliwą zaletą transportu LTL jest koszt, który rozkłada się na kilku klientów opłacających przewóz. Każdy klient płaci tylko za tę część frachtu, którą wykorzystano do przewiezienia jego towaru.

Planowanie przewozu FTL jest mniej skomplikowane. Przewoźnik po prostu odbiera towar od klienta, który zapełnia całą przestrzeń ciężarówki czy naczepy i zawozi ją z punktu A do punktu B. Taka podróż trwa więc krócej, gdyż po drodze nie ma potrzeby zatrzymywania się w celu przeładunku.

Transport FTL wykorzystywany jest nie tylko przy przewozie towarów o dużych rozmiarach i wadze, ale też w transporcie produktów spożywczych, gdzie istotny jest szybki czas przewiezienia towaru. Transport całopojazdowy to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców i większych firm, którzy potrzebują przewieźć większe ładunki albo oczekują szybkich dostaw.

Transport drogowy

Jaki rodzaj transportu zatem wybrać?


Transport FTL i LTL to popularne formy transportu towarów. Wybór między nimi jest uzależniony przede wszystkim od dwóch czynników: gabarytów ładunku oraz czasu dostawy, na jakim nam zależy.

Transport FTL będzie odpowiednim wyborem, jeżeli mamy do przewiezienia spory załadunek, który zapełni całą przestrzeń pojazdu przewozowego. Może być też dobrym wyjściem w przypadku towarów, które wymagają jak najszybszego dostarczenia na miejsce, bez postojów i przeładunków po drodze.

Z kolei transport LTL jest powszechnie wykorzystywany w przewozie ładunków drobnicowych, które nie zajmują całej dostępnej przestrzeni w ciężarówce czy na naczepie. W związku z tym zlecenia są ze sobą łączone i przewożone razem, a klienci opłacają tylko swój załadunek. Kierowca rozwozi towary pod wskazane adresy, co może nieco wydłużać czas dostawy. Jest to jednak dobre rozwiązanie, by zminimalizować koszty związane z przewozem.

Zalety transportu FTL:


  • wykorzystanie całej powierzchni ładunkowej,
  • możliwość przewiezienia większej ilości towaru za jednym razem, w ramach jednej usługi transportowej,
  • szybka dostawa towaru do określonego miejsca,
  • bezpośrednia dostawa bez przystanków po drodze w celu przeładunku (mniejsze ryzyko uszkodzenia czy zagubienia przewożonych towarów).

Zalety transportu LTL:


  • tańszy przewóz towarów małogabarytowych,
  • możliwość przetransportowania towarów w opakowaniach jednostkowych,
  • mniejsze koszty wynikające z magazynowania towarów,
  • większa elastyczność w dopasowaniu towaru do przewozu.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj transportu Cię interesuje, przede wszystkim postaw na godnego zaufania przewoźnika, któremu nie będziesz się bał powierzyć swojego towaru. Firma spedycyjna RGW Express Polska działa na rynku już ponad 30 lat i specjalizuje się we wszystkich rodzajach transportu drogowego, lotniczego, morskiego, a także krytycznych przesyłek ekspresowych.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i podjęcia współpracy. Gwarantujemy elastyczne podejście, pełen profesjonalizm oraz najwyższą jakość usług.

close